:: Herb ministrantów ::
:: Menu Główne ::
:: Służba kościelna ::
:: św. Tarsycjusz ::
:: Przydatne ::
:: Dla ministrantów ::



Klikając w poniższy
banner oddajesz głos
na naszą strone

Rannking Stron Ministrancich

  
KRYTYKA I KONTROWERSJE


Mimo zdobycia wielkiego autorytetu i popularności zarówno wśród wiernych jak i poza Kościołem Jan Paweł II był także obiektem krytyki. Na liście najczęściej padających zarzutów znajdują się:

> Idolatria- negatywną stroną charyzmy tego papieża stało się odwrócenie uwagi od Boga oraz od treści nauczania i wytworzenie swoistego kultu jednostki. W Polsce zwykło się ujmować to zjawisko słowami, że "Polacy kochają papieża, ale go nie słuchają". Po śmierci Jana Pawła II abp Józef Życiński streścił stosunek Polaków do papieża słowami "Kremówki tak, encykliki nie".

> Konserwatyzm- w tym zawiera się poparcie, jakiego udzielił organizacji Opus Dei, utrzymanie celibatu księży, sprzeciw wobec kapłaństwa kobiet, nieuznawanie małżeństw homoseksualnych, zwalczanie teologii wyzwolenia w Ameryce Łacińskiej i w ogóle zamykanie ust niepokornym teologom. Część krytyków uznała wręcz, że pontyfikat Jana Pawła II był odejściem od ducha Soboru Watykańskiego II.

> Zbyt łagodne traktowanie heterodoksyjnych teologów. Z tego powodu niektórzy krytycy uznali Jana Pawła II za modernistę.

> Niekonsekwentny ekumenizm wyrażający się m.in. wydaniem kontrowersyjnej deklaracji Dominus Iesus. Przedstawiciele patriarchatu moskiewskiego oskarżali Kościół katolicki pod jego rządami o prozelityzm.

> Zbyt daleko posunięty ekumenizm prowadzący poprzez zrównanie katolicyzmu z innymi wyznaniami do religijnego synkretyzmu. Szczególnie krytykowane były spotkania międzyreligijne w Asyżu.

> Sztywna etyka seksualna zakazująca nie tylko aborcji, ale także odbywania stosunków pozamałżeńskich oraz stosowania wszelkich sztucznych metod antykoncepcji nawet w małżeństwie, prowadząca do podwójnej moralności wśród wiernych. Sprzeciwianie się stosowaniu prezerwatyw wywoływało też nierzadko oskarżenia o pośrednie sprzyjanie rozprzestrzenianiu się epidemii AIDS w katolickich krajach Afryki.

> Milczenie wobec ujawnionych przypadków pedofilii wśród księży, które odczytywano jako źle pojmowaną próbę utrzymywania twarzy całej hierarchii kościelnej.

> Uproszczenie i obniżenie standardu procedur beatyfikacji i kanonizacji prowadzące do "inflacji świętych".

W Polsce pojawiały się następujące kontrowersje związane z osobą Jana Pawła II:
> zarzut "ręcznego sterowania" polskim Kościołem.

> podczas jednej z pielgrzymek głośnym echem odbiło się papieskie stwierdzenie, że chrześcijanie są prześladowani także współcześnie.

Zarzuty padały z różnych stron, z różnych pozycji światopoglądowych i dotyczyły spraw różnej wagi.
 
:: Herb Mysłowic ::
:: Nasz kościół ::
:: Plan służby ::
:: Plan służby ::
:: Jan Paweł II ::

szablony stron STRONA GŁÓWNA KONTAKT KSIĘGA GOŚCI TYGODNIOWY NIEDZIELNY CHCESZ BYĆ MINISTRANTEM? DEKANAT MYSŁOWICKI